Digitalt Innspillsmøte Watersafe: Biosikkerhet og vannbehandling i akvakultur

Hovedmålet i WaterSafe er å bedre biosikkerheten gjennom å foreslå prinsipper, tiltak og rutiner som sikrer god biosikkerhet uavhengig av driftsform, og å utvikle bedre metoder for å evaluere effekten av vanndesinfeksjon.

05.05.2025
10:58
Ann Cecilie

Det er nødvendig å utvikle gode strategier for å ivareta biosikkerheten i takt med at næringen utvikler seg og nye driftsstrategier og produksjonsformer utvikler seg, eksempler på dette er produksjon av matfisk og postsmolt på land, større distribusjon av postsmolt både i omfang og avstand, lukket produksjon i sjø med behov for flytting av sjøsatt fisk, offshore produksjon mv. De nye driftsstrategiene og driftsformene gjør at det er behov for å oppdatere biosikkerhetsprinsipper på mange områder. 

Vi inviterer næringen til et dialogmøte der vi ønsker erfaringer og innspill til kartleggingen på eksisterende og nye biosikkerhetsutfordringer som vi går i møte. 

Program 
12.00-12.50: Innledende presentasjoner

Vannbehandling hva er risikofaktorene?
En mer kompleks havbruksnæring med mer komplekse driftsstrategier?
Risikofaktorer under transportoppdrag?
12.50-13.00: Pause

13.00-14:30: Gruppearbeid

Gruppediskusjon og innspill til ny biosikkerhetspraksis

Vi ønsker å innhente erfaringer og synspunkter fra næringsaktørene knyttet til nye biosikkerhetsutfordringer som må løses fremover innen:

Vannbehandling og desinfeksjon
Landbasert produksjon
Nye produksjonsformer i sjø
Transport
14.30-15.00: Avslutning

 

Ønsker du å delta på møtet?  Ta kontakt med ach@nceaquculture.no